Wróć do aktualności

Zamaskujmy się, czyli co warto wiedzieć o maskach antysmogowych

Administrator Serwisu
03.01.2020r.
Komentarzy: 0

Jazda na rowerze zimą, w bezwietrzny dzień, kiedy trudno powiedzieć, czy wiszą nad nami chmury czy raczej snuje się smog, pełen niebezpiecznych dla zdrowia PM2,5 i PM10, nie jest tak ryzykowna, jak mogłoby się wydawać. W mniejszych miejscowościach, o ile nie sąsiadują z elektrownią , kopalnią, lub innymi zakładami przemysłowymi, ten problem pojawia się stosunkowo rzadko.  Gorzej bywa w dużych miastach. Dlatego trzeba monitorować stan powietrza. Jeśli zorientujecie się, że poziom zanieczyszczeń jest zbyt wysoki, warto po prostu założyć maskę antysmogową.  Zanim jednak dokonacie zakupu, skupcie się na tym, czy spełni on swoje zadanie. 

 1. Jak monitorować stan powietrza?

W wielu miastach zamontowane są zarówno czujniki smogu, jak i tablice informacyjne, wskazujące aktualny poziom zanieczyszczeń.  Niezbyt rozsądnie jednak byłoby wyruszyć do centrum miasta i tam dopiero przekonać się, że należało wyjechać na rowerze w masce antysmogowej.

Warto więc poświęcić chwilę na szybki przegląd stron, które na bieżąco informują o stanie powietrza. Może to być na przykład strona Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska[1]. Tutaj znajdziecie linki do wojewódzkich oddziałów Inspektoratu, a tam z kolei opis on-line wyników pomiarów jakości powietrza. Nie trzeba być znawcą, żeby odczytać dane. O ewentualnym zagrożeniu, bądź jego braku, informuje też odpowiednia kolorystyka.

 1. Smog – na czym polega zagrożenie?

O smogu sporo już pisaliśmy na naszych stronach. Teraz więc tylko kilka słów przypomnienia.

Jazda na rowerze, tak samo zresztą, jak pieszy marsz, to nieco większy wysiłek. Oddychacie głębiej. Tymczasem w powietrzu unosi się sporo zanieczyszczeń, które wciągacie do płuc. Smog, który pojawia się w okresie jesienno-zimowym składa się, między innymi,  z dwutlenku siarki, tlenku siarki i tlenku azotu. Dodatkowo zawieszone są w nim niebezpieczne dla zdrowia pyły PM2,5 i PM10.

Ta niezbyt zdrowa zawartość powietrza to, pomijając wielki przemysł, efekt ogrzewania mieszkań węglem, albo, co jeszcze gorsze, zwykłymi śmieciami, w tym plastikiem. Do tego dochodzą szkodliwe substancje wydzielane przez silniki spalinowe, działalność zakładów produkcyjnych i sporo innych czynników, których nie będziemy tu wymieniać.

Jak to wpływa na zdrowie? Najprostszy test, nawet chyba nieświadomie,  każdy przeprowadził na sobie. Jeżeli nie jesteście namiętnymi palaczami papierosów, a mimo to kaszlecie po wyjściu z domu na „świeże powietrze”, oznacza to, że smog właśnie zaczyna swoją niszczycielską działalność.

Powoduje bowiem w pierwszej kolejności kłopoty z układem oddechowym. Oznacza także większe zagrożenie dla układu krążenia, a także, działając długofalowo – staje się czynnikiem sprzyjającym powstawaniu nowotworów.

Czy jest to powód do rezygnacji z rowerów? W żadnym wypadku! Warto jednak, jeśli widzicie komunikat, że jakość powietrza jest zła lub bardzo zła, sięgnąć po maskę antysmogową.

Jak jednak wynika z badań, przeprowadzonych rok temu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów[2], nie każda maska spełnia swoją ochronną rolę tak, jak powinna. Przed kupnem trzeba więc ją dokładnie sprawdzić.

 1. Co warto sprawdzić, kupując maskę antysmogową:

 • Szczelność – maska musi być szczelna, czyli ściśle dopasowana do kształtu twarzy. Mężczyźni powinni wziąć pod uwagę także to, czy nie odstaje od twarzy z powodu brody. Najlepiej więc maskę po prostu przymierzyć, tym bardziej, że z reguły nie maja żadnych oznaczeń związanych z wielkością, typu XS, S, M, czy L. Powinna szczelnie okrywać nos, usta i brodę;
 • Sposób zamocowania – czyli taśmy, którymi przytwierdzamy maskę do twarzy. Jeśli są zbyt luźne, maska może się zsuwać z twarzy, tym samym nie spełni swojej roli;
 • Krawędzie – nie powinny być ostre i wbijać się w twarz;
 • Pole widzenia – maska w żaden sposób nie może ograniczać widoczności;
 • Jeśli maska w całości albo w przeważającej części wykonana jest z materiału filtracyjnego, nie musi być dodatkowo wyposażona w filtr. Może mieć też zawór wdechowy i wydechowy;
 • Jeśli maska wyposażona jest w filtr, należy go okresowo sprawdzać, poddawać konserwacji i wymieniać, zgodnie ze wskazówkami producenta;
 • Według testów najlepsze są maski z oznaczeniem HEPA, wykonane ze szkła spiekanego i zatrzymujące nie tylko pyły, ale i grzyby oraz roztocza. Jeśli mają także filtr węglowy – odizolują Was od nieprzyjemnych zapachów;
 • Inne ważne oznaczenia:
 1. NR – jeśli maska jest jednorazówką;
 2. R – jeśli maska przeznaczona jest do wielokrotnego użytku;
 3. FFP1, FFP2, FFP3 – czyli klasa ochrony filtra. Im wyższa klasa, tym wyższa liczba na końcu;
 4. CE – czyli informacja, że maska spełnia normy europejskie i daje gwarancję, że wyrób przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i spełnia przewidziane dla niego podstawowe normy jakości i bezpieczeństwa;

Czasy, kiedy maski antysmogowe budziły sensację na ulicy, chyba już bezpowrotnie minęły. Biorąc pod uwagę jakość powietrza w Polsce, lepiej wyglądać nieco kosmicznie, niż paść ofiarą smogu. Zresztą, nie zapominając o tym, że przede wszystkim chodzi o ochronę dróg oddechowych, możecie sobie  wybrać „twarzowy” kolor. Na rynku jest spory wybór.

Przeciętna cena to nieco powyżej 100 złotych, przy czym jej wysokość nie jest miernikiem jakości. Przede wszystkim zwróćcie uwagę na podane wyżej parametry i oznaczenia.

Trochę trudno w masce antysmogowej rozmawiać, ale to drobna niedogodność, w porównaniu z dobrodziejstwami, jakie wynikają z jej stosowania. Podobnie, jak kłopoty z rozmazującym się makijażem.

Na pocieszenie dodajmy, że można też pomyśleć o innych formach zabezpieczenia – na przykład filtrach wkładanych bezpośrednio do nosa. Jak się jednak wydaje, w razie rowerowego upadku, bezpieczniejsza będzie maska.


[1] http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/air_quality_online#

[2] https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15166

Zobacz również

Aktualności
Sprawdź, jak rower nakręca nam oszczędności!

 • 28.06.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Zamaskujmy się, czyli co warto wiedzieć o maskach antysmogowych

 • 03.01.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Będzie łatwiej jeździć rowerem – pakiet dla mobilności w Poznaniu

 • 15.05.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny

 • 30.07.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
2. Bydgoszcz Cycling Challenge

 • 11.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Jak buduje się polska moda na rower?

 • 28.11.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0