Wróć do aktualności

Zaczynamy walkę na rowerach… o czyste powietrze!

Administrator Serwisu
15.05.2019r.
Komentarzy: 0

Wsiadajcie na rowery. Wystartowała 8. edycja kampanii społecznej Kręć Kilometry. Dzięki niej dowiemy się, kto zdobędzie tytuł #NajbardziejRoweroweMiasto. Czy Gdańsk obroni wykręconą w ubiegłym roku największą liczbę kilometrów? Co ważne w tym roku w kampanii są też nagrody dodatkowe. To 50 czujników smogu dla miast. A tegorocznym motywem przewodnim jest walka o lepsze powietrze w Polsce.

Powodów, dla których warto kręcić kilometry z Kręć Kilometry jest wiele. Dzięki Waszemu zaangażowaniu przez 7 lat kampanii udało się wykręcić ponad 145 milionów kilometrów, a tym samym ograniczyć ślad węglowy o 48 tysięcy ton CO2. To dało też nam wszystkim oszczędności sięgające nawet 120 milionów złotych. Takie pieniądze wydaliby uczestnicy kampanii, gdyby poruszali się nie na dwóch, a na czterech kółkach.

„Chcemy mocno uświadamiać Polakom, że każdy przejechany przez nich na rowerze kilometr, służy zdrowiu ludzi oraz naszej planety. Będziemy więc łączyć w harmonijną całość edukację ekologiczną i motywację do rowerowych aktywności” – opisuje Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

W tegorocznej Kampanii pokażemy Wam, że każdy z nas może mieć wpływ na poprawę jakości powietrza w Polsce. Wystarczy, że wsiądzie na rower ze swoją ulubioną aplikację mobilną i będzie kręcić jak najwięcej kilometrów. Co ważne, wszyscy użytkownicy na bieżąco mogą śledzić, jak ich aktywności wpływają na środowisko naturalne czy własne zdrowie. Mamy też dla Was nagrody indywidualne w wielu wyzwaniach.

Motywacją do rowerowej rywalizacji będzie również ranking miast, który wyłoni najbardziej rowerowe miasto w Polsce oraz te miejscowości, które otrzymają nagrodę specjalną w postaci czujników jakości powietrza. W dotychczasowych edycjach rywalizowali ze sobą mieszkańcy ponad 1100 miast!

„Tegoroczna kampania Kręć Kilometry rozpoczyna wieloletni projekt, w którym wyposażymy 150 miast do 50 tysięcy mieszkańców, w czujniki smogu. Tym samym umożliwimy monitoring jakości powietrza blisko 7,5 milionom osób. W wielu mniejszych miastach brakuje takich czujników, a mają one ogromne znaczenie, między innymi w uświadamianiu ludziom, jak ważne jest dbanie o jakość środowiska naturalnego” – przekonuje Krzysztof Śpiewek.

W edycji kampanii 2019, czujnikami nagrodzonych zostanie 50 miast. Czujniki, które trafią do zwycięzców, będą działać w ramach open data, a więc ich pomiary dostępne będą online dla mieszkańców, w popularnych aplikacjach. Dodatkowo, wszystkie czujniki zostaną zintegrowane z naszym serwisem i będą prezentować odczyty na mapach wraz z danymi o parkingach, stacjach naprawczych czy stacjach rowerów miejskich.

Musicie wiedzieć, że organizator Kampanii Kręć Kilometry, a więc Fundacja Allegro All For Planet, zaangażowała się także w promocję Światowego Dnia Roweru, który przypada 3 czerwca. To nowe święto, zainicjowane rok temu rezolucją ONZ, którego pomysłodawcą był polski naukowiec.

”Współczesne społeczeństwo globalne musi docenić fakt, że rower to nie tylko narzędzie do uprawiania sportu i rekreacji, ale także codzienny środek transportu i wyraz troski o środowisko naturalne. Światowy Dzień Roweru może stworzyć prawdziwie czystą, zieloną rewolucję. Aby tak się stało, musimy o dwóch kółkach pamiętać nie tylko tego dnia, ale każdego dnia w roku” – profesor Leszek Jan Sibilski, ambasador kampanii Kręć Kilometry i główny promotor pomysłu Światowego Dnia Roweru na forum ONZ.

Kampania Kręć Kilometry 2019 potrwa do końca września. W jej trakcie, propagować będziemy wiele ekologicznych aktywności. Wszystkie informacje o kampanii, a także wyzwania rowerowe dla Was, dostępne są na www.kreckilometry.pl.

Zobacz również

Aktualności
Lekarz ostrzega przed jazdą na rowerze w korkach

 • 10.11.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kampania dla krakowskich pracowników i pracodawców

 • 25.03.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rowerem na Mont Everest

 • 12.06.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Brytyjski lekarz może wypisać receptę na rower

 • 28.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kary finansowe i strefy zakazane dla roweru miejskiego we Wrocławiu

 • 23.08.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
Ogólnopolski wyścig przełajowy, memoriał Mariana Kegela

 • 25.07.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0