Wróć do aktualności

Rowerzysto, płyny to podstawa. Co i ile pić dla zdrowia

Administrator Serwisu
28.06.2020r.
Komentarzy: 0

Czym różni się napój hipotoniczny od izotonicznego i hipertonicznego? Dlaczego, podczas wysiłku, chce nam się pić? Czy zawsze, kiedy się staniemy na wadze po rowerowej wyprawie, powinniśmy się cieszyć widząc, że ważymy nieco mniej? Odpowiedzi na te pytania warto poznać, zanim wyruszymy na rowerze w drogę, przede wszystkim po to, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że odwodnienie może naszemu zdrowiu poważnie zaszkodzić. Pocąc się, tracimy nie tylko wodę, ale i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania potas, sód, witaminy, białka i aminokwasy.

 1. Nasza dzienna dawka płynów

Zgodnie z zaleceniami dietetyków, każdy powinien wypijać w ciągu dnia 2,5 litra wody. To nie znaczy jednak, że powinniśmy odmierzać codziennie 10 szklanek i uznać, że przyjęliśmy dokładnie tyle płynów, ile powinniśmy. Trzeba brać pod uwagę także inne czynniki:

 • Tryb życia – raczej siedzący, czy raczej wysiłkowy. Wiadomo, że przed telewizorem, czy komputerem pocimy się mniej. Biegając, czy jeżdżąc na rowerze, tracimy znacznie więcej wody.
 • Temperatura panująca na zewnątrz. Jeśli na dworze jest chłodno, a do tego pada deszcz, albo powietrze jest po prostu wilgotne, rzadziej odczuwamy pragnienie. Upały wymagają od nas znacznie częstszego uzupełniania płynów.
 • Jeśli spora jej część to soczyste warzywa i owoce, tym samym także przyjmujemy płyny. Trzeba też pamiętać, że woda jest w zupach, herbacie, kawie i innych napojach. Jest też w większości spożywanych przez nas posiłków.
 • Waga i płeć. Jeśli chcemy być bardzo dokładni, możemy przeliczyć swoje zapotrzebowanie na wodę inaczej – litr na 30 kg masy ciała.

Dlatego też ścisłe trzymanie się określonej dziennej dawki wody nie do końca ma sens. Powinniśmy się raczej kierować tym, co czujemy. Jeśli chce nam się pić – prawdopodobnie jesteśmy nieco odwodnieni.

Inny sprawdzian, to ważenie się przed i po przejażdżce, czy treningu na rowerze. Utrata wagi nie oznacza w tym przypadku, że udało nam się błyskawicznie i niepostrzeżenie schudnąć. Przeciwnie, natychmiast powinniśmy sięgnąć po napój.

 1. Czym grozi odwodnienie na rowerze?

Pocenie się, którego w czasie wysiłku nie unikniemy, sprawia, że tracimy więcej wody, niż przeciętnie. To jeszcze pół biedy. Bardziej niebezpieczne jest to, że razem z potem nasz organizm opuszczają niezbędne do życia pierwiastki, między innymi sód, potas, wapń i magnez.

Jeśli wypocimy ich zbyt wiele, rowerowa przejażdżka przestanie być przyjemnością. W najlepszym przypadku odczujemy narastające zmęczenie i znużenie. Jeśli odwodnimy się bardziej, jazda może skończyć się zasłabnięciem i omdleniem, a nawet, jeśli wciąż będziemy zapominać o uzupełnianiu płynów w czasie rowerowej podróży czy treningu – uszkodzeniem nerek.

Takie samopoczucie spowoduje też osłabienie refleksu i niezbyt racjonalne zachowanie na drodze. Niewiele więc może nas dzielić od kolizji albo poważnego wypadku. Rozwiązanie jest jedno – trzeba się szybko nawodnić, czyli napić.

 1. Jakie napoje zabrać na rower?

Wybór napoju zależy w głównej mierze od naszych rowerowych planów, czyli od tego, czy przewidujemy rekreacyjną przejażdżkę, czy też lekki lub bardziej dynamiczny trening. Im większy wysiłek, tym więcej potu. Im więcej potu, tym szybciej tracimy nie tylko wodę, ale i wszystkie wymienione wyżej, niezbędne dla dobrego samopoczucia, elektrolity.

Płyny, które okażą się przydatne w czasie rowerowej wyprawy, można podzielić na trzy grupy:

 • HIPOTONICZNE. To woda wodociągowa, wody mineralne i źródlane, a także wszelkiego rodzaju herbaty, rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Zawierają stężenie elektrolitów i cukrów mniejsze niż stężenie płynów ustrojowych w organizmie. Dzięki nim szybciej uzupełnimy niedobór wody w organizmie, ale wolniej wyrównamy poziom elektrolitów i energii czerpanej z cukrów. Nie dostarczają więc dużej porcji energii. Przydadzą się, przede wszystkim, na niezbyt długiej, rekreacyjnej wycieczce.
 • IZOTONICZNE. Wyrównują poziom wody i elektrolitów, które tracimy, pocąc się w czasie intensywnego treningu. Uzupełniają też witaminy i sole mineralne, a także, w mniejszym stopniu, węglowodany spalane w efekcie wysiłku fizycznego. Szybko gaszą pragnienie. Utrzymują wodę w organizmie. Sód zawarty w niektórych napojach izotonicznych przeciwdziała kurczom mięśni. Uzupełniają mikro- i makroelementy, którym zawdzięczamy wydolność fizyczną i odnowę mięśni.
 • HIPERTONICZNE. To gęste soki owocowe i warzywne, a także mocno słodzone napoje. Zawierają więcej węglowodanów. W efekcie – szybko podnoszą poziom energii, wolniej – nawadniają organizm. Najbardziej przydadzą nam się po intensywnym treningu, ale też przy pokonywaniu bardzo długich dystansów. Zazwyczaj zaleca się łączenie hipertoników z izotonikami. Chodzi o to, żeby jednocześnie uzupełnić wodę (izotonik) i energię (hipertonik).
 1. Jak często popijać?

Tutaj trzeba przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Teoria głosi, że po napój powinno się sięgać co 15 minut. Przy tej częstotliwości, jedna porcja płynu, którą powinniśmy pochłonąć, to maksymalnie 1/3 szklanki. Jak się jednak wydaje, może to nieco skomplikować i wydłużyć podróż.

Można też przyjąć, że powinniśmy pić około pół litra napojów na godzinę jazdy, jeśli to dynamiczny trening.

Najlepiej jednak kierować się własnymi odczuciami. Jeśli doskwiera nam pragnienie, czyli jesteśmy lekko odwodnieni, powinniśmy uzupełnić płyny. Podobnie w przypadku, kiedy atakuje nas coraz silniejsze zmęczenie i znużenie, może to bowiem oznaczać, ze wypociliśmy nie tylko wodę, ale także niezbędne elektrolity.

Zobacz również

Aktualności
Namawiamy do kręcenia, czyli dzień bez samochodu

 • 19.09.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Poświąteczne spalanie kalorii

 • 27.12.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
4. edycja wyścigu Velo Toruń

 • 13.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kalkulator rowerowy

 • 28.02.2017r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower i biznes, czyli jak mieć czysty zysk?

 • 26.08.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
Bieg Kolarski o Puchar Henryka Sienkiewicza

 • 09.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0