Wróć do aktualności

Rower i koronawirus – obostrzenia od 1.04.2020

Administrator Serwisu
02.04.2020r.
Komentarzy: 0

Od 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie, związane z pandemią COVID-19.  Niektóre zakazy są szczególnie dotkliwe dla rowerzystów.

Rozporządzenie obejmuje, oprócz opisanych przez nas wcześniej[1] obostrzeń:  zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów i promenad, zakaz wychodzenia z domu osób do 18-tego roku życia bez opieki dorosłego oraz zakaz korzystania z rowerów miejskich. Ograniczenia dotyczą też wszelkiej rekreacji na świeżym powietrzu. W jakim stopniu dotkną rowerzystów? Niektórych odpowiedzi warto poszukać na stronach www swojej gminy, albo o nie dopytać. W Poznaniu, na przykład, w określonych przypadkach, można dojeżdżać do pracy i z pracy rowerem, nawet, jeśli trasa prowadzi przez bulwary lub park.

 1. Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad

W przypadku tego zakazu, warto zwrócić się do swojej gminy z pytaniem, co jest ściśle zabronione, a co dopuszczalne.

W Poznaniu już zostało to dokładnie doprecyzowane.

„Miasto Poznań, na ile to możliwe, wdraża w życie nowe obostrzenia. Parki i skwery, które są otoczone ogrodzeniem (jak np. park Chopina), zostaną zamknięte. Część tych miejsc jest już niedostępna.

Parki i bulwary, na terenie których znajdują się drogi rowerowe (np. Wartostrada, park Wodziczki czy park Sołacki) będą mogły być nadal użytkowane przez rowerzystów – jednak wyłącznie w celach komunikacyjnych (np. dojazd do pracy), a nie rekreacyjnych”.– można przeczytać na stronach miasta.[2]

Inna wykładnia obowiązuje, na przykład, w Przemyślu:

W Przemyślu do takich miejsc [terenów zielonych – przyp.aut.] należy przed wszystkim Park Miejski z jego licznymi alejkami, a także ścieżka rowerowa nad Sanem, będąca częścią szlaku Green Velo – miejsce uczęszczane nie tylko przez rowerzystów, ale i licznych spacerowiczów. Tu znajdziecie Państwo od dzisiaj informacje przypominające o zakazie przebywania.[3]

Jak stąd wynika, zakaz obejmuje zarówno pieszych, jak i rowerzystów.

 1. Zakaz wychodzenia z domu osób do 18 roku życia bez opieki dorosłego

Ten zakaz uniemożliwi Wam samodzielne podróżowanie na rowerze, o ile nie skończyliście jeszcze 18 lat. Jeśli nie jesteście jeszcze pełnoletni, ale już pracujecie, w rowerowej drodze do pracy i z pracy musi Wam towarzyszyć osoba dorosła. Podobnie, jeśli musicie podjechać do sklepu i apteki, niezależnie od tego, czy robicie to w ramach wolontariatu, czy też dla własnych potrzeb. Odległość między Wami, mimo, że jedziecie w parze: nieletni – opiekun, powinna wynosić około 2 metrów.

 1. Zakaz korzystania z rowerów miejskich

W wielu miastach trwały już przymiarki do otwarcie sezonu rowerów miejskich, albo nawet sezon już wystartował. Niektóre miasta wzbogaciły swoje przepisy o dodatki, które miały uchronić tych, którzy zechcą skorzystać z wypożyczalni, przed zakażeniem. Na przykład – specjalne ekipy miałyby dezynfekować wszelkie przyciski, a rowerzyści byliby zobowiązani do wsiadania na rower wyłącznie w lateksowych rękawiczkach.

Nowe rozporządzenie wprowadza absolutny zakaz korzystania z rowerów miejskich. Pozostają więc wyłącznie własne dwuślady.

 1. Jazda rekreacyjna i treningi

Przypominamy, że absolutnie zakazane są rowerowe wycieczki grupowe!

Trzeba sobie poza tym jasno powiedzieć, że indywidualne przejażdżki dla sportu czy dla wypoczynku także musimy bardzo poważnie ograniczyć. Nie są objęte absolutnym zakazem, ale też Ministerstwo Zdrowia rekomenduje rezygnację z nich. Można wyjść albo wyjechać, żeby przewietrzyć się, ale na krótko.

Nie chodzi o utrzymanie formy, a jedynie o podstawową higienę zdrowia psychicznego. Nie wykorzystujmy wyjść do utrzymania formy.– powiedział 31 marca, na konferencji prasowej informującej o obostrzeniach, minister zdrowia – Łukasz Szumowski.

Podkreślamy też ponownie, że nie wolno też opuszczać domu, także na rowerze, w przypadku, kiedy obowiązuje Was kwarantanna lub mieszkacie z osobą, której owa kwarantanna dotyczy.

Starajcie się nie wychodzić, jeśli macie jakiekolwiek objawy infekcji górnych dróg oddechowych (katar, kaszel, ból gardła) albo gorączkę.

[1] https://rowerowapolska.pl/aktualnosci/ Jazda na rowerze w czasie pandemii COVID-19

[2] https://www.poznan.pl/mim/info/news/zakaz-korzystania-z-terenow-zielonych-co-z-rowerzystami,145601.html?fbclid=IwAR3_5_jr-TA7Y2yWkSezhyoHmixM1-xna2tn3yLbsJugBEUwagnWjM_0G0Q

[3] https://przemysl.pl/57252/pamietajmy-nie-mozemy-korzystac-z-parku-i-bulwarow-nad-sanem.html

Zobacz również

Aktualności
Mercedes na ścieżce rowerowej

 • 13.06.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rowery dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 • 24.01.2021r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kampania dla krakowskich pracowników i pracodawców

 • 25.03.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Czujniki smogu i Wasze kilometry

 • 10.10.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rowerowa historia Polski

 • 10.09.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower elektryczny z silnikiem wyjętym z pralki

 • 12.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0