Wróć do aktualności

Polskie firmy kręciły kilometry!

Administrator Serwisu
02.10.2019r.
Komentarzy: 0

Sześć firm odpowiedziało na pierwsze takie wyzwanie rowerowe Allegro. Cel? Zmiana codziennych nawyków pracowników i walka o ograniczanie emisji CO2. Tego lata kilometry kręcili pracownicy Grupy Kapitałowej Lotos, LPP, Volkswagen Poznań, Bridgestone, ErgoHestia oraz ComputaCenter. Ponad 1000 osób z całej Polski wykręciło 448 tysięcy kilometrów na dwóch kółkach.

Wspólne kręcenie 

Rywalizacja firm w kampanii społecznej Kręć Kilometry 2019 miała charakter pilotażowy. Walka ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w polskich miastach wymaga działań w wielu obszarach. Allegro postanowiło zaangażować w nią firmy, by poprzez rowerową rywalizację pracowników, zmieniać ich codzienne nawyki i zachęcać do zamiany samochodu na rower. W tegorocznej edycji udało się to zrealizować blisko 30 tysięcy razy, bo tyle razy pracownicy wsiedli na “dwa kółka”, by zdobywać kilometry. 

„Odpowiedzieliśmy pozytywnie na to rowerowe zaproszenie Allegro, ponieważ lubimy wyzwania, także te sportowe. Nasza firma wspiera od lat rowerowe aktywności pracowników, a także ekologiczne inicjatywy, zatem udział w Kręć Kilometry pasował do nas idealnie. Zwycięzcami tej rywalizacji są wszyscy, bo na takich akcjach zyskuje przecież każdy” – mówi Martyna Stando z firmy Bridgestone.

W rywalizacji brało udział w sumie 1015 osób, które przejechały na rowerach prawie 450 tysięcy kilometrów. Co ważne, jak pokazują statystyki kampanii, na ten wynik złożyło się wiele codziennych, krótkich przejazdów.

„Mamy w firmie dużą grupę osób, które na co dzień przyjeżdżają rowerem do pracy” – mówi Blanka Przybysz-Skrzyniarz, dyrektor ds. marketingu Grupy LOTOS. – „W przypadku tej akcji na bieżąco mobilizowaliśmy się nawzajem, żeby wykręcić jak najwięcej kilometrów. Stworzyliśmy też wewnętrzny system nagradzania najbardziej aktywnych rowerowo pracowników, co też przyniosło wymierne efekty” – dodaje.

Zmiana nawyków i świadomości ekologicznej to jedno, ale pokonane na rowerach kilometry mają swoje znaczenie dla walki o lepsze powietrze. Tegoroczny wynik w rywalizacji firm przekłada się na redukcję śladu węglowego, a więc emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o ponad 16 ton dwutlenku węgla. Przy okazji, pracownicy spalili ponad 15 tysięcy kalorii.

„Dzięki tej akcji zadbaliśmy nie tylko o swoje zdrowie, ale również o czystsze powietrze, dlatego wszyscy jesteśmy zwycięzcami” –  mówi Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji i zrównoważonego rozwoju z LPP.

Allegro na dwóch kółkach

W rowerowej rywalizacji firm, walka na kilometry odbywała się nie tylko na poziomie konkurencji pomiędzy samymi przedsiębiorstwami. Na przykład wewnątrz Allegro, dział marketingu walczył z programistami z IT, logistyka z działem handlowym, a drużyna z Krakowa ścigała się na kilometry z oddziałem Allegro z Torunia. 

„Kiedy zaczynałam kręcić z ekipą z pracy, nawet nie pomyślałam, że uda mi się to, co mi się udało. Totalnie zmieniłam rozkład swojego dnia, rowerem zaczynam i rowerem go kończę. Myślę, że póki deszcz i wiatr nie przekona mnie do cieplejszych środków transportu, tak właśnie zostanie” – mówi Monika Wiorek, pracująca w Allegro.

Dodatkową motywacją dla pracowników Allegro był w tym roku cel charytatywny. Zwycięska drużyna wskaże organizację, którą otrzyma od firmy darowiznę.  

„Z roku na rok obserwujemy większą liczbę zaangażowanych pracowników, ale co najważniejsze – na rowerowym parkingu spotykamy tych, którzy do tej pory szukali przy biurze miejsca do zaparkowania samochodu. Taki jest nasz cel – zmienić codzienne przyzwyczajenia. W tej edycji, ponad 80% uczestników wyzwania Allegro wsiadało na rower średnio co dwa dni. Czyli rekordowy wynik osiągnęliśmy poprzez systematyczne korzystanie z dwóch kółek” – podkreśla Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet. 

Rywalizacja firm i pracowników była elementem kampanii społecznej Kręć Kilometry. A dzięki niej, w 50-ciu polskich miastach pojawią się wkrótce nowe czujniki smogu. To trwały efekt zmiany i kolejny element budowania świadomości problemu dot. jakości powietrza w polskich miastach.

Zobacz również

Aktualności
Rowerzysta w smogu, czyli co powinniście wiedzieć o powietrzu

 • 08.11.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Na dwóch kołach dla WOŚP

 • 21.12.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kupuj mniej przetworzone produkty

 • 15.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Poświąteczne spalanie kalorii

 • 27.12.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Lekarz ostrzega przed jazdą na rowerze w korkach

 • 10.11.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rowerzysto, płyny to podstawa. Co i ile pić dla zdrowia

 • 28.06.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0