Wróć do aktualności

Polska panczenistka zakochana… w rowerze!

Administrator Serwisu
05.07.2019r.
Komentarzy: 0

„Tak naprawdę to rower wybrał mnie, a nie ja jego” – śmieje się Natalia Czerwonka, polska panczenistka, zdobywczyni srebrnego medalu olimpijskiego w Soczi w 2014 roku. Natalia przekonuje też dlaczego warto wybrać rower i co może on nam dać!

Natalia jest srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich Sochi 2014 w biegu drużynowym. Teraz ostro przygotowuje się do swoich czwartych Igrzysk, które odbędą się w Pekinie w 2022 roku. Na co dzień sporo trenuje na rowerze i jest ambasadorką kampanii społecznej Kręć Kilometry.

Rowerowa Polska: Jak przekonać niezdecydowanych, że warto wybrać właśnie rower?

Natalia Czerwonka: Jeśli miałabym kogoś przekonywać do roweru, to na pewno wytłumaczyłabym mu, za co ja go kocham. Coraz częściej „łapię się” na tym, że chcę wyjść na rower, aby odpocząć w sensie psychicznym, złapać trzeźwe myślenie. Śmieję się, że na treningach rowerowych odpoczywam. Oczywiście nie na wszystkich. Uwielbiam jeździć bez żadnej muzyki. Tylko ja, moje myśli i piękne widoki. Bardzo często rower przynosi mi nowe pomysły, świetne rozwiązania. To czas, kiedy mogę spokojnie wszystko przemyśleć.

Lubię też takie wycieczki, kiedy rowerowa trasa pozwoli mi zwiedzać zabytki, zobaczyć i poznać nowe miejsca, spędzić w przerwie krótki czas na kawie i jechać dalej (śmiech).

Myślę, ze warto przekonać się o tym samemu – czyli zaplanować rodzinną niedzielę na rowerze, z postojem na lody czy kawę i oczywiście na tę zaplanowaną wyprawę wyruszyć.

RP: Co jazda na rowerze może nam dać, w sensie rozwoju fizycznego, większych możliwości organizmu?

NCz: Jak już wspomniałam, lubię treningi na rowerze. Czasem są lżejsze, czasem doprowadzają mnie do granic wytrzymałości, a moje zmęczone nogi nie chcą już pchać. Wiem jednak, że dzięki rowerowi moja wydolność fizyczna podnosi się, a za dobrze wykonaną pracą idzie lepsze samopoczucie (śmiech).

RP: W tym samym roku, kiedy zdobyłaś srebro w Soczi, miałaś w czasie treningu wypadek, właśnie na rowerze. Wszyscy twoi kibice zamarli, bo opis brzmiał przerażająco. Zderzenie z ciągnikiem, uraz kręgosłupa… Wróciłaś do sportu po ponad roku. Nie bałaś się znowu wsiąść na rower?

NCz: Kompletnie nie! (śmiech). Swój powrót do sportu zaczęłam właśnie od treningów na rowerze. Nie mówię, że strachu nie było wcale, bo byłoby to kłamstwo. Na swoich pierwszych zawodach kolarskich, po wypadku, przejechałam tylko 2 kilometry. Tak byłam zestresowana.

No cóż, wtedy uległam kraksie. Później już śmiałam się, że przeszłam test kręgosłupa pozytywnie. Jedno co mogę powiedzieć na pewno – to ten wypadek niesamowicie mnie wzmocnił psychicznie. Nastawienia do roweru absolutnie nie zmienił.

RP: Czy wsiadając na rower myślisz też o ekologii?

N.Cz.: Szczerze, kiedy byłam znacznie młodsza, nie zastanawiałam się nad tym. Jednak w obecnych czasach znacznie częściej myślimy o ekologii. Bycie eko i ratowanie naszej planety jest teraz nawet modne.

Warto myśleć ekologicznie, nawet w sprawach z pozoru drobnych. Już teraz mogę się przyznać, że jeszcze parę lat temu wyrzucałam na drogę papierki po batonikach czy żelkach energetycznych. Teraz każdy pusty papierek chowam do kieszonki i wyrzucam do kosza po treningu. Nic mi on nie ciąży, a pozostaje satysfakcja, że dobrze postępuję.

RP: Co dają takie akcje, jak Kręć Kilometry?

N.Cz: Przede wszystkim wpływają na społeczną świadomość, a zarazem pokazują różne sposoby, dzięki którym możemy uczynić naszą planetę choć trochę bardziej zieloną.

Bardzo często na treningach rowerowych zawieram nowe znajomości, poznaję nowych, ciekawych ludzi. Zazwyczaj nadajemy na podobnych falach. Bardzo wielu z nich ta akcja naprawdę interesuje, właśnie w kontekście ekologii. Dzięki „kręceniu kilometrów” sporo o tym rozmawiamy.

RP: Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki do 2020 włącznie 😊


Zdjęcia z profilu Natalii: https://www.facebook.com/natalia.czerwonka

Zobacz również

Aktualności
Nowe, rowerowe stacje naprawcze w Łodzi

 • 12.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Polski rower, o wdzięcznej nazwie „Metarialize”, podbił Las Vegas

 • 08.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Bądź zdrów na rowerze, czyli 9 powodów dla których warto być cyklistą

 • 08.08.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Warsztat rowerowy online

 • 04.06.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Jak przygotować się na przejechanie 100/200km na rowerze?

 • 12.05.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Kalkulator rowerowy

 • 28.02.2017r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0