Wróć do aktualności

O człowieku, który stworzył największe rowerowe święto na świecie

Administrator Serwisu
29.05.2019r.
Komentarzy: 0

W kalendarzu jest wiele świąt. Ale to świętujemy po raz drugi, mimo, że dotyczy wynalazku mającego ponad 200 lat! Światowy Dzień Roweru, który został ustanowiony 2018 roku przez ONZ, to pomysł polskiego profesora socjologii i byłego kolarza. Warto poznać jego historię, tym bardziej, że kampania Kręć Kilometry to pierwsza w Polsce inicjatywa promująca w kraju to święto! 

Był 12 kwietnia 2018 roku. W nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowano nowe święto. Od tego dnia, co roku na całym świecie, dnia 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Inicjatorem tego święta, był socjolog, wykładowca Montgomery College ze stanu Maryland koło Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych, konsultant Banku Światowego, były kolarz i członek polskiej kadry olimpijskiej… prof. Leszek Sibilski.

Narodziny…

Skąd i dlaczego w Pana głowie pojawił się pomysł tak oryginalnego święta?

To był produkt wieloletniego doświadczenia. Byłem kolarzem, ścigałem się w Wielkopolsce, jestem z Klubu Viktoria Jarocin i tam spędziłem całą swoją karierę juniorską. Byłem też nauczycielem wychowania fizycznego i dziennikarzem. Zostałem również zaproszony do grona osób, które tworzyły Międzynarodową Konwencję dla Osób Niepełnosprawnych przy ONZ. Moja praca dla Banku Światowego i ONZ bardzo mi pomogły w zrozumieniu jak takie pomysły mogą być zrealizowane.

Jaka jest więc historia Światowego Dnia Roweru?

Był taki moment, kiedy w 2015 roku napisałem artykuł dla Banku Światowego, pod tytułem „Kolarstwo jest biznesem wszystkich” (Cycling Is Everyone’s Business) i wtedy spotkałem się z niesamowitym odzewem wielu osób. Wraz z setkami komentarzy i tysiącami udostępnień, ten tekst został wybrany artykułem roku w ONZ i Banku Światowym. Wtedy zacząłem się ponownie zajmować kolarstwem.

To dlatego, że po zakończeniu kariery jazda na rowerze miała dla mnie dwa mocne, emocjonalne aspekty. Raz kochałem kolarstwo, raz nienawidziłem. Bo uświadomiłem sobie, że przez 10 lat w kolarstwie straciłem 10 lat życia. Bo mogłem czytać książki, pisać teksty i działać w świecie akademickim. Ale z drugiej strony, tych lat mi nikt nie zabierze, bo one były tak fantastyczne.

Po jakimś czasie zostałem zaproszony na sympozjum do Seulu w Korei Południowej, gdzie prezentowałem pomysł, by byłe miasta olimpijskie zaangażowały się w promocję roweru na świecie.

Kolejny artykuł napisany dla Banku Światowego miał już tytuł „Dlaczego nie ma Światowego Dnia Roweru” (Why is there no world day for the bicycle?).

To oznacza, że Pan profesor sam zadał to ważne pytanie publicznie,  a potem sam znalazł odpowiedź i sam wypełnił braki w kalendarzu światowych świąt?

Pomysł zaprezentowałem po raz pierwszy w światowej stolicy roweru, czyli Tajpej na Tajwanie. Moja prezentacja na konferencji VeloCity na sympozjum „Naukowcy dla kolarstwa” została entuzjastycznie przyjęta. Zwrócono mi uwagę, że istniejące już święto, czyli „Dzień bez samochodu” niesie ze sobą negatywną konotację. A ludzie generalnie takich negatywnych skojarzeń przecież nie lubią. Za to Światowy Dzień Roweru ma konotację czysto pozytywną, zachęcającą i entuzjastyczną. Wtedy już wiedziałem, że jestem na właściwej ścieżce.

Jak i dlaczego?

Ale dojście do tego sukcesu nie  było tak łatwe jak jazda na rowerze?

Nie było. Zacząłem rozmawiać z organizacjami z krajów gdzie rower jest najbardziej popularny, z Danii, Holandii czy Niemiec. Zrobiłem kampanię społecznościową z moimi studentami. Wspominane organizacje były zainteresowanie działaniami. Niestety okazało się, że ambasadorowie ONZ, z najbardziej rowerowych krajów jednak nie wykazali tego entuzjazmu. Ale pomyślałem sobie, że tak samo Chińczycy nie byliby pewnie propagatorami „Dnia pałeczek do jedzenia”, bo to przecież dla Nich codzienność. Przecież w Holandii jest więcej rowerów niż obywateli.

I tak jedna z koleżanek zasugerowała rozmowę z misją z Turkmenistanu w ONZ. I tak zaczęło się zbieranie krajów, które były zainteresowane wsparciem idei w ONZ. Pomysł zaprezentowałem na Forum Ogólnym ONZ, co było dla mnie nieprzeciętnym przeżyciem. 56 krajów zaangażowało się jako tak zwani sponsorzy tej rezolucji.   

Na koniec więc pytanie po co nam wszystkim Światowy Dzień Roweru?

To jest moment refleksji nad wykorzystaniem roweru. No nawet nie chodzi o to, by tego dnia wszyscy jechali rowerem. Mamy przecież różne święta, od tych smutnych jak Wszystkich Świętych, po różne rocznice i one wszystkie służą temu, by znaleźć czas na zastanowienie się nad danym tematem. Może tego dnia rodziny powinny wyjechać na rowerowy spacer, nauczyciele porozmawiać z uczniami i studentami o rowerach, a sklepy rowerowe dać zniżkę, żeby wszyscy mogli sobie kupić tańszy rower.


Z okazji Światowego Dnia Roweru mamy dla Was specjalne wyzwanie z super nagrodami. Wystarczy przejechać 15 kilometrów na rowerze między 1 a 3 czerwca! Zobacz szczegóły.

O deklaracji ustanawiającej Światowy Dzień Roweru:

Deklaracja ONZ przypomina, że rower „przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pożyteczny wpływ na klimat”. Wskazuje też, że ważne jest „wspieranie najlepszych praktyki i środków promocji roweru w społeczeństwie”. Przypomina, że rower stanowi źródło korzyści społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych. Namawia też wszystkich, w tym prywatne firmy i instytucje państwowe, do zainteresowania rowerem jako wszechstronnym narzędziem człowieka.

Całą deklarację można znaleźć tutaj:


Linki:

 

1 odpowiedź do “O człowieku, który stworzył największe rowerowe święto na świecie

 1. Zapraszam na dwudziestą szóstą edycję Święta roweru w Lubartowie gdzie mamy ponad 14 000 uczestników napisał(a):

  Zapraszam na dwudziestą szóstą edycję Święta roweru w Lubartowie gdzie mamy ponad 14 000 uczestników

Zobacz również

Wydarzenia
45 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy

 • 12.08.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Silnik Diesla – jeden z głównych oskarżonych w walce ze smogiem

 • 18.02.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower, czyli jak być zdrowym, wyszczupleć i wypięknieć

 • 24.04.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Wkrótce rusza największa rowerowa rywalizacja Polsce

 • 12.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower elektryczny z silnikiem wyjętym z pralki

 • 12.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Nowe znaki dla rowerzystów

 • 09.01.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0