Wróć do aktualności

Kalendarium Światowego Dnia Roweru

Administrator Serwisu
02.06.2019r.
Komentarzy: 0

3 czerwca to wielkie rowerowe święto. Co świętujemy  tego dnia? Wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność tego sposobu podróżowania. Do tego można dodać, że rower dostarcza sporo przyjemności, a do tego to prosty, względnie niedrogi, bezpieczny ekologicznie środek transportu.

Światowe Święto Roweru to uświadamia też, że dla niektórych jazda na rowerze to zawód, inni jeżdżą, by wyrazić siebie, a wielu używa roweru, żeby się szybko przemieszczać, bo jest lepszy niż każdy inny środek transportu, jeśli zależy nam na bezstresowym dotarciu do celu.

W zeszłym roku w  Światowym Święcie Roweru uczestniczyło ponad 800 milionów obywateli całego świata. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej.

Poniżej kilka propozycji , które mogą zachęcić Was do świętowania, albo zainspirować, chociaż wierzymy, że takiej zachęty wcale Wam nie potrzeba:

FILIP CHAJZER – z nagrodami

„Podobno każdy kilometr na rowerze przedłuża życie o minutę… a jeśli tak to mam nieograniczoną długość. W poniedziałek mamy światowy dzień roweru (ustanowiony przez ONZ)…”

Jeśli interesują Was nagrody, które ma dla Was Filip Chajzer, jeszcze przed sobotą, 2 czerwca, zajrzyjcie tutaj:

https://www.facebook.com/search/top/?q=filip%20chajzer%20official&epa=SEARCH_BOX

OTYŃ

„Europejskie Rajdowanie” w Otyniu. UWAGA: Rajd odbywa się w przeddzień Światowego Święta Roweru i można wyruszyć całą rodziną.  Start o 14.00

Więcej informacji tutaj:

https://www.facebook.com/events/619121445270209/

POZNAŃ

Fundacja „Pro Bike &Dance” zaprasza na POZNAŃ BICYCLE FESTIVAL do budynku Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3.

Impreza dla wszystkich, którzy kochają rowery – i na co dzień i od święta. Dochód z Festiwalu przeznaczony będzie na wydanie kalendarza z zabytkowymi rowerami, czyli gadżet na przyszły rok!

Więcej informacji tutaj:

https://www.facebook.com/events/1909720815795265/

PABIANICE – Kobiety Na Rowery

“Słaba płeć, a jednak najsilniejsza…” – piszą organizatorki  i zapraszają wszystkie pozytywnie zakręcone kobiety  do wspólnego kręcenia kilometrów. Podróż będzie wieczorna – więc trzeba pamiętać o oświetleniu i w łagodnym, co nie znaczy żółwim, tempie – czyli 20km/godz.

Więcej informacji tutaj:

https://www.facebook.com/events/2375816535989036/

WARSZAWA
ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU NA PLAŻÓWCE

„Nie zwalniamy tempa i już w poniedziałek mamy dla Was kolejne niespodzianki  – Dzień Roweru na Plażówce. Nasza wyjątkowa lokacja przy kładce Łazienkowskiej oraz jednej z najfajniejszych tras rowerowych w  Warszawie nie pozwala nam przejść obojętnie obok takiego Święta:)”

Start o 15.00, szczegóły tutaj:

https://www.facebook.com/events/574222863100851/

Ponieważ jednak Święto Roweru ma charakter Ogólnoświatowy i jest pod egidą ONZ, jeszcze trzy ciekawostki z bardziej egzotycznych miejsc. Tam też świętują!

BOTSWANA – TUTUMA

Tutaj wystartować można było już 31 maja. Uczestnicy zachęcają wszystkich, którzy maja taką możliwość, żeby się przyłączyli. 3 czerwca w mieście Tutuma, gdzie jest centrum wydarzeń, odbędzie się wielka rowerowa impreza z udziałem zabytkowych dwuśladów.  Przede wszystkim jednak ważna jest sama radość podróżowania!

https://www.facebook.com/World-Bicycle-Day-Botswana-3-June-2019-614108565709300/

AUSTRALIA – MELBOURNE

„Nasz peleton przejedzie ulicami Melbourne w poniedziałek rano,  3 czerwca. Jedziemy kilkoma z najlepszych ścieżek rowerowych w mieście, HQ – 246 Bourke Street, miniemy więc  kilka słynnych zabytków. Nie ma reguł, jeśli chodzi o strój, nie ma ustalonej prędkości i nie ma określonego rodzaju roweru, którym musisz jeździć. Po prostu przyjedź i ciesz się!

Dołącz do naszej przejażdżki towarzyskiej w Melbourne lub podziel się zdjęciami i opowieściami z wycieczki rowerowej podczas Światowego Dnia Rowerów.” – piszą organizatorzy

Początek: 7:30

Więcej tutaj:

https://www.bicyclenetwork.com.au/rides-and-events/world-bicycle-day/

INDIE – GUWAHATI

O tym najwięcej, bo tutaj akurat odbywają się także sesje i rozmowy dotyczące ułatwień dla rowerów w miastach, czyli sport, rozrywka i nauka w jednym.

Z okazji Światowego Dnia Rowerów miejska organizacja pozarządowa „Pedal for a Change” organizuje całodniową imprezę w Shipgram w Guwahati. Impreza ta, zwana „Cycling the City”, obejmie liczne wydarzenia – wszystkie skupione wokół jazdy na rowerze. Impreza jest otwarta dla wszystkich i bezpłatna.

Zajęcia rozpoczną od czterech przejażdżek rowerowych (start o 6 rano),  z czterech miejsc w mieście – Maligaon, Dighalipukhuri, Nehru Stadium i Chandmari – i zakończą się Shilpagram.

W programie są 4 sesje poświęcone różnym rowerowym problemom i perspektywom, w tym turystyce, ale także pokazy kaskaderskie, filmy rowerowe oraz koncert muzyki na żywo.

Więcej na ten temat tutaj:

https://www.eastmojo.com/assam/2019/06/01/cycling-the-city-guwahati-to-observe-world-bicycle-day-on-june-3

Jedno jest jednak pewne – żeby świętować, wystarczy po prostu wsiąść na rower. Można nim pojechać do pracy, po zakupy, czy na relaksujący spacer w wolnym tempie. Ważne, żeby ten dzień był dla rowerów dniem promocji.

 

Zobacz również

Aktualności
Polskie firmy kręciły kilometry!

 • 02.10.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Zaparkuj klimatycznie

 • 07.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Najdziwniejsze rowery świata

 • 10.08.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
O człowieku, który stworzył największe rowerowe święto na świecie

 • 29.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 1
Aktualności
Jak przewieźć rower samochodem – przegląd bagażników

 • 26.08.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Będzie łatwiej jeździć rowerem – pakiet dla mobilności w Poznaniu

 • 15.05.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0