Wróć do aktualności

Jak zimą przechowywać rower w domu

Administrator Serwisu
25.11.2020r.
Komentarzy: 0

Dawno już nie było zimy stulecia, więc większość rowerzystów nie rezygnuje z jazdy także o tej porze roku. Załóżmy jednak, że pogoda zmusi Was do odstawienia ulubionego dwuśladu na kilka tygodni. Do tego nie macie piwnicy, ani garażu, a do mieszkania, z rowerem stojącym w korytarzu, nie da się wejść. Dlatego warto pomyśleć o wieszakach, które pozwolą z roweru uczynić przedmiot niemal dekoracyjny. Sprawdzi się też pokrowiec, chociaż z pewnymi zastrzeżeniami.

 1. Czyszczenie i konserwacja

Zanim rower wprowadzimy do domu, zwłaszcza na dłuższy czas, trzeba go będzie oczywiście wyczyścić. Chodzi nie tylko o wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim o , żeby bezpiecznie przetrwał czas, kiedy będzie tkwił w bezruchu.

 • Mycie

Najlepiej umyć rower gąbką albo ściereczką i ciepłą wodą z płynem do naczyń. Ważne jest przede wszystkim, żeby pozbyć się błota i piasku, które, jeśli dostaną się między tryby, mogą je uszkodzić. Do bardziej opornych zabrudzeń można też użyć odtłuszczacza.

 • Czyszczenie i konserwacja łańcucha.

Tutaj przecieranie może okazać się nieco trudne, więc najlepiej go po prostu zdjąć. Potrzebny więc będzie skuwacz, przy pomocy którego wyciągniecie pin łączący ogniwa łańcucha. Jeśli łańcuch jest „na spinkę”, nie potrzeba narzędzi – wystarczą ręce i pewna doza delikatności. Potem, po usunięciu błota, którego nie udało się wyczyścić wcześniej, trzeba użyć benzyny ekstrakcyjnej. Najprostsze jest włożenie łańcucha do naczynia z taką benzyną. Kiedy będzie już czysty – trzeba mu dać czas, żeby wysechł. Mniej więcej po godzinie smarujemy łańcuch specjalną oliwką i zakładamy z powrotem.

 • Koła

Jeśli rower ma „odpoczywać” na stojąco, warto dopompować koła, ponieważ będzie z nich uchodzić powietrze. Kiedy więc planujemy dłuższy, kilkutygodniowy postój – ucierpią opony.

To jest to, co konieczne. Można też, korzystając z okazji, wyregulować hamulce i przerzutki. Jeśli jednak nie zamierzacie używać roweru, spokojnie możecie to zrobić przed wyruszeniem, po przerwie, w trasę.

 1. Pokrowiec na rower

Rower, który czeka dłuższa przerwa w podróżach, powinien stać w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Dzięki temu omija go korozja. Najlepiej więc wstawić go do garażu, piwnicy, ogrzewanego budynku gospodarczego albo do mieszkania. W tym ostatnim przypadku jednak powstaje pytanie – co zrobić, jeśli mieszkanie jest na tyle małe, że rower stanie się po prostu zawalidrogą, osuwająca się co chwilę pod nogi.

Wielu właścicieli dwuśladów wybiera więc „opcję balkonową”, czyli przechowywanie na balkonie. To z reguły nie chroni roweru przed warunkami atmosferycznymi, ale, jeśli to wyższe piętro, pozostaje nadzieja, że przynajmniej nie zostanie ukradziony. Pewną pociechą może być jakiś rodzaj zadaszenia, które zyskujemy, jeśli nad nami jest kolejny balkon. W gruncie rzeczy jednak, wystarczy wiatr, który skieruje deszcz lub śnieg prosto w nasze okna, żeby i rower ucierpiał.

Nie ma, co prawda przeszkód, żeby stosować różne domowe wynalazki, na przykład owijanie roweru folią spożywczą. Trzeba jednak przyznać, że to dość pracochłonne, zarówno przy pakowaniu, jaki i rozpakowywaniu.

Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji pokrowiec na rower. Nie jest to gigantyczny wydatek, ceny rozpoczynają się w okolicach 20 – 30 zł. Ważny jest materiał. Powinien być nieprzemakalny i chronić nasz pojazd przed korozją, na przykład PEVA.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, czy pokrowiec nie porysuje nam lakieru i chroni przed matowieniem, czyli, przede wszystkim, przed promieniami słonecznymi.

Jeśli chcecie przeznaczyć na pokrowiec więcej pieniędzy, a także przechować w nim jednocześnie, na przykład, 3 rowery, możecie wybrać, w cenie około 90 zł, Oxford Aquatex. Co ważne, materiał jest nie tylko mocny, ale i „oddychający”, czyli wewnątrz nie powinna zbierać się wilgoć.

 1. Rower na wieszaku

Jeśli natomiast nie macie balkonu, albo obawiacie się kradzieży, pozostaje przechowywanie roweru w pokoju, lub na korytarzu. Oczywiście, rower, który stoi na podłodze, nie jest najlepszym elementem umeblowania. Nie tylko się o niego potykacie, ale mogą też ucierpieć ściany albo tez sam pojazd. Na szczęście do wyboru jest cały szereg różnego typu wieszaków, na których można rower umieścić.

Pozostaje tylko decyzja, w jaki sposób chcecie rower podwiesić. Wygodny jest wieszak ścienny, z dwoma hakami, który pozwala uchwycić rower za ramę.

Inny patent – to wieszak z hakiem, na którym umieścicie rower w pionie, za obręcz przedniego koła. Powinien mieć gumowa osłonę, która chroni koło przed uszkodzeniem.

W ten sposób uda się powiesić nawet kilka rowerów, jeśli każdy członek rodziny ma swój pojazd. Tu, na przykład, wieszak na 5 rowerów. Haki mogą być na różnej wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że  5 rowerów, nawet w pionie, zajmuje jednak sporo miejsca. Za to w piwnicy, czy garażu – to idealne rozwiązanie. Cena – około 200 zł.

Można wreszcie podwiesić dwuślad wyżej, pod sufitem, ale tylko wtedy, kiedy ów sufit jest odpowiednio wysoko. Rower także mocujecie na dwóch hakach, ale osadzonych inaczej – jeden trzyma kierownicę, drugi – siodełko. Dzięki linie dołączonej do zestawu, rower w prosty sposób wciągany jest pod sufit do maksymalnej wysokości 4 metrów. Z pewnością nie zawadza. Kosztuje taki sufitowy wieszak na rower – około 60 zł.

Pamiętajcie jednak, że jazda rowerem, także zimą, może być przyjemnością, o ile warunki pogodowe nie są zbyt dramatyczne. Dlatego nie warto trzymać roweru na wieszaku zbyt długo.

Zobacz również

Aktualności
Czy rowery miejskie powinny być w kwarantannie?

 • 14.04.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Na dwóch kołach dla WOŚP

 • 21.12.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower zaczyna być kobietą

 • 06.12.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 2
Aktualności
Rowerem po śniegu, czyli bierzmy przykład z Finów

 • 28.11.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
Gorzowska Masa Rowerowa

 • 01.07.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Co się najczęściej psuje w rowerze?

 • 29.10.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0