Wróć do aktualności

Jak sobie radzić ze smogiem? Ogólnopolskie badania jakości powietrza

Administrator Serwisu
28.02.2020r.
Komentarzy: 0

Do 5 kwietnia można przyłączyć się do walki ze smogiem i wziąć udział w ogólnopolskim badaniu dotyczącym tego problemu. Badanie to ma formę anonimowej elektronicznej ankiety skierowanej do internautów, przygotowanej przez portal Medsowa.pl i Fundację Make-it Green. Raport końcowy zostanie zaprezentowany w czasie Szczytu Klimatycznego TogetAir 2020 w kwietniu tego roku w Warszawie.

Pyły i związki chemiczne, z których składa się smog, przenikając do naszych organizmów razem z każdym oddechem, nieubłaganie niszczą nam zdrowie. Mogą być przyczyną astmy i innych chorób układu oddechowego, układu krążenia, a także różnych odmian złośliwych nowotworów. Bezbronni, na szczęście, nie jesteśmy. Jednak, jak w każdym przypadku, łatwiej oceniać ryzyko, z jakim się stykamy i chronić się przed zagrożeniem, jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, a także właściwymi regulacjami prawnymi, czy gospodarczymi.

 1. Razem możemy więcej

Wasz głos będzie ważny. Za pośrednictwem  ankiety, przygotowanej przez portal Medsowa.pl i  Fundację Make-it Green, będziecie mogli, między innymi, ocenić jakość powietrza w swojej miejscowości i wpływ tejże jakości na stan zdrowia i uprawianą przez Was aktywność fizyczną.

Część pytań dotyczy nieco szerszych obszarów, na przykład dostępu do wiedzy, dotyczącej smogu i jego związku z jakością życia, a także kampanii edukacyjnych, poszerzających ową wiedzę, wśród których jest propagowana przez nas rowerowa akcja „Kręć Kilometry”.

Będziecie mogli też opisać, czy i jak monitorujecie aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza, a także, czy Wasze działania, skierowane przeciwko „kopciuchom”, paleniu śmieci, lub propagujące ograniczenia stref ruchu samochodowego, na rzecz ruchu rowerowego albo pieszego,  przyniosły wymierne efekty.

W ankiecie jest też miejsce na ocenę działań samorządów na rzecz czystszego powietrza i określenie Waszego zainteresowania takimi zagadnieniami, jak „zadbanie o własne podwórko”, czyli choćby wymianą instalacji grzewczej we własnym domu.

Wypełnienie ankiety zajmie Wam 5 minut, nie musicie też podawać żadnych danych osobowych, ponieważ na pytania odpowiecie anonimowo. Na bazie wypełnionych przez was ankiet powstanie raport, dostępny w sieci, a także zaprezentowany pod koniec kwietnia na Szczycie Klimatycznym TogetAir 2020 w Warszawie. Uczestniczyć w badaniu można do 05.04.2020.

Autorom chodzi przede wszystkim o to, żeby sprawdzić, czy obecne państwowe i społeczne programy wsparcia walki ze smogiem są wystarczające, żeby w ciągu najbliższych lat wyeliminować szkodliwe zjawisko, który wpływa nie tylko na klimat, ale i na psychofizyczną kondycje każdego z nas.

„Razem możemy więcej!” – głosi hasło na wstępie ankiety i trudno mu odmówić słuszności. Dlatego zachęcamy do udziału w badaniach.

 1. Razem dla powietrza bez smogu

Smog będzie jednym z wiodących tematów Szczytu Klimatycznego TogetAir 2020, ponieważ Polska wciąż jeszcze należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Na 50 europejskich miast, których mieszkańcy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 36 to miasta położone w naszym kraju. Nie zawsze są to wielkie aglomeracje. Na niechlubnej liście znalazły się między innymi Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Opoczno, czy Sucha Beskidzka i Nowy Sącz. Kraków zajmuje w owym rankingu dopiero 7 miejsce. Nie oznacza to, że z zanieczyszczeniami powietrza zmagają się tylko mieszkańcy południa Polski. Problemy ze smogiem dotykają na przykład Wielkopolski czy Mazowsza, a nawet mazurskiej Nidzicy.[1]

Coraz powszechniej wiadomo, że smog  to zanieczyszczenie powietrza, które powstaje wtedy, kiedy do atmosfery przedostają się szkodliwe tlenki siarki i tlenek azotu oraz pyły zawieszone, a także rakotwórcze węglowodory aromatyczne. Wiadomo też, że z jego powodu rocznie umiera nawet około 40 tysięcy mieszkańców Polski. Główni winowajcy to pyły PM 2,5 i PM 10.

Pyły zawieszone PM 2,5 są według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. To aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Są tak drobne, że swobodnie mogą się przedostać wprost do krwiobiegu i układu oddechowego, czego efektem mogą być choroby płuc, nowotwory gardła i krtani, ostra forma astmy i miażdżyca.

Pył zawieszony PM 10 PM10 jest mieszanką zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów. Jej toksyczna zawartość to benzopireny, furany, dioksyny, czyli  rakotwórcze metale ciężkie. Odpowiada między innymi za trudności w oddychaniu, kaszel, a także udary i zawały.

Źródłami PM 2,5 i PM10, oprócz przemysłu są różnego typu instalacje ogrzewające budynki. Wciąż większość z nich to tak zwane „kopciuchy”, czyli kotły albo piece niskiej jakości. Podobnie toksyczne dla otoczenia jest palenie w piecach najgorszym węglem lub śmieciami, w tym plastikiem.

Drugim, podstawowym źródłem pyłów zawieszonych jest transport drogowy. Powietrze zanieczyszczają silniki, zarówno Diesla, jak i benzynowe. Chodzi zresztą nie tylko o spaliny, ale i ścieranie nawierzchni dróg, hamulców, czy opon, któremu także  towarzyszy powstawanie pyłu.

Jak rozwiązać ten złożony, smogowy problem w Polsce, czyli jak  oczyścić powietrze,  będą ustalać w Warszawie, w czasie Szczytu Klimatycznego TogetAir 2020, eksperci, przedstawiciele rządu, samorządów i biznesu. Szczyt przypada na 22i 23 kwietnia, a najnowsze rozwiązania, związane z walką o lepszy klimat, będzie można też zobaczyć na towarzyszącej mu wystawie.

Ankietę znajdziecie na: https://medsowa.pl/a/smog-wez-udzial-w-ogolnopolskim-badaniu-razem-mozemy-wiecej


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_miast_w_Polsce_o_najbardziej_zanieczyszczonym_powietrzu

Zobacz również

Aktualności
W słuchawkach, czy bez – jak jeździć na rowerze?

 • 17.07.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower, czyli jak być zdrowym, wyszczupleć i wypięknieć

 • 24.04.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
Święto Cykliczne w Szczecinie

 • 11.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Gadżety pod choinkę i nie tylko

 • 04.12.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Otwarte tematy
Kiedy rowerzysta na ulicy czuje się bezpiecznie? Wizyta w Kopenhadze

 • 11.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
„Dziewczyny, musicie wrócić na rowery!” – kolarze dla Kasi i Rity

 • 14.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0