Wróć do aktualności

Jak przewieźć rower samochodem – przegląd bagażników

Administrator Serwisu
26.08.2020r.
Komentarzy: 0

Bagażniki rowerowe na dach, na tylną klapę i na hak holowniczy. Ta wiedza o bagażnikach samochodowych przyda się wszystkim kolarzom, którzy zamierzają, na przykład, wyruszyć w trasę wzdłuż wybrzeża Bałtyku, czy do Puszczy Białowieskiej, ale mieszkają na drugim końcu Polski. Rower jest oczywiście najbardziej ekologicznym pojazdem, ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Dobrze jest dotrzeć na miejsce startu w dobrej formie i nie tracić energii na dojazd, bo wtedy wymarzona wyprawa zmieni się w koszmar obolałych mięśni i walki ze zmęczeniem.

 1. Bagażniki rowerowe na dach

Montuje się je do fabrycznych lub zamiennych belek poprzecznych. Pozwalają przewieźć jednocześnie kilka rowerów, zazwyczaj 4, choć możliwe jest także i 6. Przy decyzji, ile rowerów zabieramy, ważna jest nośność dachu samochodu.

Trzeba też rowery rozmieścić w taki sposób, żeby obciążyć auto równomiernie. Jeśli mamy rowery cięższe i lżejsze, najrozsądniej będzie ustawić je naprzemiennie. Druga opcja – to umieszczenie najcięższych czy największych rowerów jako skrajnych. Między nimi będą te mniejsze i lżejsze.

Można zdecydować się na określony typ uchwytów na rower w bagażniku, na przykład:

Zaletą bagażnika dachowego jest to, że nie ogranicza widoczności z tyłu. Można też umieścić w nim rowery w całości, albo po demontażu kół.

Pewną niewygodą jest jednak podwyższenie samochodu o rowerowy bagaż. Wymaga to wolniejszej i ostrożniejszej jazdy, bo w razie bardzo gwałtownego hamowania uchwyty mogą puścić i rowery ruszą własną trasą.

Inna rzecz to nieco mniejsza stabilność. Musicie być gotowi na boczne uderzenia wiatru przy wyjeździe zza ciężarówek, autobusów, albo lasu lub ekranu dźwiękoszczelnego, a także uważać na ostrzejszych zakrętach.

Dodatkowym kłopotem będzie też wjazd do garażu czy na podziemny parking. Rowery trzeba odpiąć, zanim umieścicie samochód tam, gdzie planujecie, chyba, że to po prostu leśny parking.

Więcej do wyboru tutaj

 1. Bagażniki rowerowe na tylną klapę

Montaż jest znacznie łatwiejszy, ponieważ nie wymaga operowania na dachu samochodu. Załadujecie jednak mniej rowerów. Ciężar nie powinien przekraczać 45 kg. W przeliczeniu na rowery to maksymalnie trzy sztuki. Na przykład: Peruzzo Padova

Jeśli bagażnik zamocujecie na klapie, zmieni się środek ciężkości samochodu. Trzeba więc dopasować do tego technikę jazdy, zwłaszcza, że rowery wystają nieco poza boki samochodu.

Ten typ bagażnika pasuje do wszystkich kombi, SUV-ów, vanów czy liftbacków. Co istotne, nie zapłacicie więcej za benzynę. Transport na tylnej klapie nie ma wpływu na spalanie.

Więcej do wyboru tutaj 

3. Bagażniki na hak

Ten typ jest w montażu i demontażu najprostszy. Bagażniki mają kształt widełek, zawieszanych na haku lub  formę platformy.

Dzięki specjalnym systemom odchylania, można w miarę swobodnie korzystać z bagażnika z tyłu samochodu,  jeśli, na przykład, zdecydujecie się na markę Thule.

Wygodne są także bagażniki na hak Amos 7606

Bagażnik pozwala przewieźć najczęściej do trzech dwuśladów. Zdarza się jednak, że zawartość bagażnika zasłania tablicę rejestracyjną i tylne światła. Wtedy najlepiej dokupić adapter i na nim umieścić to, co zasłaniają rowery.

Można też pokusić się o zakup bagażnika z systemem alarmowym, który uchroni Was przed kradzieżą rowerów. Pakowanie rowerów nie wymaga wysiłku, ponieważ bagażnik jest umieszczony nisko. To znacznie wygodniejsze w porównaniu z bagażnikami dachowymi.

Pamiętajcie jednak, że i tutaj istotna jest technika jazdy, ponieważ samochód, bardziej obciążony z tyłu, nieco unosi przód. Warto też pamiętać o tym, że jest nieco dłuższy, przy parkowaniu.

Więcej do wyboru tutaj

Zobacz również

Aktualności
Ubezpieczamy rower przed kradzieżą

 • 13.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Co się najczęściej psuje w rowerze?

 • 29.10.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
W słuchawkach, czy bez – jak jeździć na rowerze?

 • 17.07.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Brytyjski lekarz może wypisać receptę na rower

 • 28.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Jak przewieźć rower samochodem – przegląd bagażników

 • 26.08.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Nie bójcie się kolarstwa górskiego, czyli Michał Topór o urokach MTB

 • 03.09.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0