Wróć do aktualności

Gadżety pod choinkę i nie tylko

Administrator Serwisu
04.12.2019r.
Komentarzy: 0

W grudniu trudno byłoby pominąć milczeniem znakomitą okazję do obdarowania rowerzysty prezentem, który sprawi mu prawdziwą przyjemność. Jeśli więc nie wiecie, co chcielibyście znaleźć pod choinką, czyli o czym wspomnieć z głębokim westchnieniem i rozmarzonym wzrokiem w obecności potencjonalnego ofiarodawcy, śpieszymy Wam z pomocą. Tym razem jednak kilka słów o gadżetach na tyle praktycznych, że nie trafią do szuflady, ale przydadzą się Wam przez cały rok.   

 1. Jak najwięcej lumenów

Wkroczyliśmy już w tę połowę roku, kiedy przez większa część dnia jest szaro, albo ciemno. O tym, czy jesteście bezpieczni na drodze, w znacznym stopniu decyduje oświetlenie. Dlatego, do obowiązkowych świateł warto dołożyć dodatkowe. Jeśli ma to być prezent, można trochę zaszaleć:

 • Kierunkowskazy

Zgodnie z przepisami, chęć skrętu należy sygnalizować ręką. W gruncie rzeczy jednak, jeśli wykonacie taki gest w ciemnej ulicy, pieszy czy kierowca samochodu może go po prostu nie dostrzec. Inaczej rzecz się ma z kolorowym, świecącym kierunkowskazem.

Lepiej zdecydować się na model z wyższej półki, czyli taki, który wytrzyma nasz deszczowo – śniegowy klimat, a także dynamiczną jazdę po bruku, czy innej niezbyt przyjaznej nawierzchni. Krótko mówiąc wodoodporne i wstrząsoodporne, na przykład WING LIGHTS firmy CYCL. Wystarczy raz nacisnąć, kierunkowskaz miga przez 45 sekund. Potem możecie o sygnalizacji zapomnieć, ponieważ kierunkowskaz wyłącza się automatycznie.

 • Światła na koła

Najprostszy zakup to światła LED na szprychy, które kosztują od  kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są jednak bardziej efektowne i skuteczne sposoby oświetlenia dwuśladu, a mianowicie SYSTEM OŚWIETLENIA ROWEROWEGO REVOLIGHTS ECLIPSE.

Ten system wytrzymuje, jak obiecuje producent, każdą pogodę. Składa się ze skierowanego  do przodu reflektora i inteligentnego światła „stop” z tyłu, które miga, kiedy zwalniacie. Najkrócej mówiąc, rower wygląda nieco „dyskotekowo” – przednie koło, obracając się, świeci na biało, tylne natomiast – na czerwono.

Co najważniejsze, dwuślad, zaopatrzony w ten system, jest widoczny dla innych użytkowników drogi  niezależnie od kąta, pod jakim się do Was zbliżają. Czyli zawsze.

 • Kask

Umieściliśmy kask w kategorii oświetlenie, choć najnowsza generacja mogłaby też spokojnie figurować wśród komputerów pokładowych.

Oprócz najróżniejszych kompozycji żarówek LED z przodu i z tyłu, a także po bokach głowy, które sprawią, że będzie Was widać,  można to, bez wątpienia konieczne nakrycie głowy, wykorzystać do innych celów.

Inne funkcje, w które wyposażone są tak zwane inteligentne kaski, to na przykład głośniki Bluetooth do słuchania muzyki, mikrofon do połączeń telefonicznych i krótkofalówka, dzięki której skomunikujecie się z innymi członkami grupy, jeśli zdarzyło się Wam zostać z tyłu, lub za bardzo wyprzedzić pozostałych. W razie upadku, czy zderzenia,  czujnik grawitacji wyśle ​sygnał SOS, na przykład do służb ratunkowych.

Wracając jednak do oświetlenia – smart kask produkcji jednej z firm  ma aż 10 białych diod z przodu, 38 czerwonych led z tyłu i 11 pomarańczowych led pełniących rolę kierunkowskazów. Nie do przeoczenia dla innych użytkowników drogi.

 1. Dzwonki rowerowe

To zazwyczaj prezenty skromniejsze budżetowo. Do wyboru są setki różnych modeli, zarówno w stylu industrialnym, czyli metal i oszczędny w swej formie kształt, jak i klasyka, malowana w kwiaty, ptaki i inne barwne desenie.

Jeśli jednak zapragniecie czegoś więcej – możecie na przykład pokusić się o magnetyczny dzwonek w kształcie kuli. Nie trzeba obawiać się kradzieży, bo jeśli zamierzacie zostawić rower bez opieki, dzwonek daje się bez kłopotu zdjąć i schować do kieszeni. Kierownicy trzyma się dzięki mocnemu magnesowi.

Jeśli trzeba owej kuli użyć, wystarczy nacisnąć górą część. Wydobywa z siebie trzy różne warianty dźwięku, przy czym najgłośniejszy z nich ma siłę 90 dB. Obudzi więc z zamyślenia każdego pieszego, choć tego najsilniejszego dźwięku radzilibyśmy używać rozważnie. Żeby działać – potrzebuje baterii.

 1. „Magiczne” okulary

Z pozoru to zwykłe okulary przeciwsłoneczne, czy też ochronne, biorąc pod uwagę, jak wiele drobin może wpaść do oka w czasie jazdy. Faktycznie jednak – minikomputer. Recon Jet Smart wyświetlają dane treningowe i mapy. Będziecie je mieli – dosłownie – przed oczami.

Okulary można podłączyć do smartfonów i innych czujników fitness. Są wyposażone w kamerę do filmów 720p i zdjęć do dokumentowania wyścigów. Co więcej – połączycie się też, przy ich pomocy, z dowolnego miejsca z mediami społecznościowymi.

Możecie więc posłużyć się owymi magicznymi okularami choćby przy relacjonowaniu rowerowych wypraw na You Tube, czy Instagramie.

 1. Strażnik roweru

Wiadomo, że dobrze jest mieć rower, ale jeszcze lepiej mieć taki, którego nikt nie ukradnie. Dlatego warto poprosić o prezent typu  linka Bike Lock. To „inteligentne” urządzenie, które rozpoznaje właściciela roweru. Automatycznie blokuje dwuślad, kiedy się od niego oddalacie i odblokowuje, kiedy się zbliżacie. Zamek ma wbudowany lokalizator parkowania rowerów.

A teraz to, co najważniejsze. Urządzenie wysyła do telefonu właściciela roweru ostrzeżenie, że ktoś obcy przy jego dwukołowcu manipuluje. Jednocześnie – włącza głośny alarm dźwiękowy, który z reguły zachęca złodzieja, żeby się oddalił. Bez cudzego roweru.

Jak więc widać, nawet jeśli sam rower wciąż napędzany jest siłą naszych mięśni, gadżety, którymi możemy go obudować, to coraz bardziej skomplikowana elektronika. Chociaż, pewien zaprzyjaźniony z nami miłośnik rowerów, przynajmniej w kwestii kradzieży, stosował inną metodę. Z zewnątrz rower wyglądał jak stary model, który mógłby stać przypięty do jakiegoś płotu i nikomu by nie przyszło do głowy, żeby go sobie przywłaszczyć. To, że mechanika tego dwuśladu była godna najbardziej sportowych modeli, było jego słodką tajemnicą.

Zobacz również

Aktualności
O człowieku, który stworzył największe rowerowe święto na świecie

 • 29.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 1
Aktualności
Sprawdź, jak rower nakręca nam oszczędności!

 • 28.06.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Jak buduje się polska moda na rower?

 • 28.11.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Less waste na rowerze

 • 15.06.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Przez góry i doliny, czyli Dolnośląska Autostrada Rowerowa

 • 18.09.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Totemy z syrenkami na zielonej fali w Warszawie

 • 05.03.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0