Wróć do aktualności

Czy masz już swój odblask?

Administrator Serwisu
17.12.2018r.
Komentarzy: 0

Odblaski ratują nam życie, bo dają szansę kierowcom, aby nas zobaczyli z większej odległości i mieli czas na reakcję. Po zmroku w terenie niezabudowanym są wręcz obowiązkowe. Na Allegro dostępnych jest wiele kształtów i rozmiarów odblasków. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Czy wiesz, że po zmroku osoba nieposiadająca elementów odblaskowych jest widoczna z 20–30 metrów? Gdy zastosujesz odblaski, ten dystans zwiększa się ponad pięciokrotnie: do 130–150 metrów. Taka odległość często wystarczy, by kierowca zdążył zareagować.

Odblaski a przepisy

Czy wiesz, że obowiązek noszenia odblasków jest uregulowany prawem? Nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Nie zostały ustalone kary za nieprzestrzeganie przepisu dotyczącego noszenia odblasków po zmroku. Zdaniem niektórych – ma on charakter wyłącznie prewencyjny. Z drugiej strony art. 79 kodeksu wykroczeń mówi, że za złamanie innych przepisów drogowych grozi kara sięgająca nawet 3 tys. zł. Realnie za brak odblasku można dostać mandat w wysokości 100 zł. Jednak chodzi tu o nasze życie i bezpieczeństwo, które nie ma ceny.

Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać i o jakich wymiarach ma być obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję i był widoczny. Statystyki są bowiem nieubłagane. W Polsce ginie na drogach ponad 5 tys. osób rocznie, okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 60 tysięcy, z tego prawie połowa to piesi i rowerzyści. Pomimo dziesięciokrotnie mniejszego ruchu po zmierzchu – właśnie wówczas zdarza się ok. 50% wypadków – przyczyną jest brak widoczności. Odblaski to bez wątpienia wynalazek, który może uratować życie.

Kot jako inspiracja

Historia odblasków zaczęła się w latach 30. XX wieku. Pewnego wieczora, gdy Percy Shaw jechał do Halifax, kot siedzący na płocie stojącym wzdłuż krawędzi drogi, patrzył w stronę jadącego samochodu. Odbite od kocich oczu światło reflektorów pozwoliło kierowcy na reakcję i zmianę kierunku jazdy tak, aby pozostać na drodze. Percy Shaw w tym momencie uświadomił sobie, że odbite od kocich oczu światło uratowało mu życie, gdyż inaczej wjechałby w przepaść. W 1934 roku opatentował swój wynalazek zwanym odblaskiem. Później zostały one produkowane już na skalę masową oraz ulepszane i doskonalone.

Dla każdego coś dobrego

Na Allegro odblaski cieszą się niesłabnąca popularnością, jest to widoczne szczególnie jesienią. Sprzedaż wtedy wzrasta. W 2016 r. wynosiła 12% sprzedaży całej kategorii akcesoriów rowerowych, natomiast w 2018 r. już 25%. W samym tylko listopadzie 2018 r. kupiono na Allegro ponad 2000 sztuk odblasków. Spójrzmy więc, co możemy wybrać spośród oferty odblasków, aby być bardziej widocznym na drodze.

Oprócz tradycyjnych opasek, breloczków, zawieszek i naklejek: LINK

…możemy uzbroić się w specjalne szelki ostrzegawcze: LINK

Nie wspominając o tradycyjnej kamizelce, którą warto zakładać, jadąc na rowerze czy motocyklu. Czy wiesz, że taka kamizelka jest obowiązkowym wyposażeniem drogowców? Każda osoba pracująca przy drodze musi mieć ją na sobie: LINK


Ciekawym rozwiązaniem może być opaska LED: LINK

Zabezpieczyć możemy nie tylko siebie, ale też nasz sprzęt, np. malując go odblaskową farbą: LINK / LINK

…lub zakładając na szprychy odblaskowe rurki: LINK

…czy koraliki: LINK

Na plecak można też nałożyć specjalny pokrowiec. Będziemy nie tylko bardziej widoczni, ale też ochroni on bagaż przed deszczem: LINK

Dzieci na drodze powinny być zabezpieczone podwójnie, dlatego skutecznym rozwiązaniem mogą być plecaki z oświetleniem LED: LINK

Bezpieczeństwa nigdy za wiele. Nawet jeśli mieszkasz w mieście, warto mieć na sobie odblaskowe elementy. Nawet w wielkich aglomeracjach są miejsca słabiej oświetlone, gdzie o wypadek nietrudno. To który odblask wybrałeś?

Anna Gardyniak

Zobacz również

Aktualności
Brytyjski lekarz może wypisać receptę na rower

 • 28.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower zaczyna być kobietą

 • 06.12.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 2
Aktualności
Oświetlenie roweru

 • 27.11.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower to nowy papier toaletowy

 • 01.05.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Weekendowy start Poznańskiego Roweru Miejskiego

 • 27.02.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Zimowo-wiosenna jazda na rowerze nie musi być sportem ekstremalnym

 • 23.02.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0