Wróć do aktualności

Czujniki smogu i Wasze kilometry

Administrator Serwisu
10.10.2019r.
Komentarzy: 0

Czas podsumować wielką, rowerową rywalizację miast, czyli kampanię Kręć Kilometry 2019, w której udział wzięło łącznie 45 tysięcy rowerzystów. Licznik zatrzymał się na 44 milionach kilometrów. Teraz 50 czujników smogu trafi do zwycięskich miast. A największy dystans wykręcili mieszkańcy Gdańska.

Rowerem po nagrody

Czujniki smogu obejmą swoją ochroną informacyjną aż 2,5 miliona ludzi w Polsce i trafią do mniejszych miast, do 50-ciu tysięcy mieszkańców. To właśnie tam najbardziej ich brakuje, stąd inicjatywa Fundacji Allegro All For Planet.  Narzędziem do zdobycia czujników stał w się rower i przejechane na nim kilometry.

„Dane o jakości powietrza mają znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększają świadomość dotyczącą zmian, jakie sami powodujemy na naszej planecie. W tym roku, promowaliśmy jazdę na rowerze pokazując, jak zmiana codziennych nawyków pozwala ograniczać emisję CO2 i zmniejszać ślad węglowy. Każdy z nas może się przyłączyć do walki ze zmianami klimatu” – mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Czujniki smogu będą na bieżąco przekazywać odczyty stanu powietrza w formie open-data, a więc każdy będzie mieć do nich dostęp. W rankingu miast, które o nie walczyły na podium uplasowały się:

 • Wałcz 274391 km
 • Międzychód 235551 km
 • Radzymin 191936 km

A przejechane od maja do końca września 44 755 194 kilometry w edycji 2019, dały ponad 1600 ton redukcji dwutlenku węgla, przy założeniu zamiany czterech kółek na dwa. Do wchłonięcia takiej ilości gazu potrzeba rocznej pracy drzew z 64 hektarów lasu sosnowego. To niemal 3-krotna powierzchnia Placu Defilad w Warszawie.

Przeliczenia każdego kilometra na zmniejszany ślad węglowy były dostępne dla uczestników przez całą kampanię, co było stałym motywatorem aktywności rowerowych. A niektórzy w tej redukcji poszli nawet dość daleko.

„Kręcimy z kampanią Kręć Kilometry od lat. W Chrzanowie wiedzą, że wspieramy miasto w ogólnopolskiej rywalizacji. Dlatego nasza kilkunastoosobowa grupa ściąga na rajdy rowerowe nawet i 200 osób. Zrezygnowaliśmy też z samochodu technicznego na dłuższe przejażdżki. Teraz jeździe z nami rower techniczny” – opisuje Piotr Obal z grupy Rowerowy Chrzanów.

Co ciekawe w czasie 8 edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Kręć Kilometry uczestnicy pokonywali średnio 3-krotnie dłuższy dystans indywidualny w porównaniu z poprzednimi latami.

“Kręcenie kilometrów w Jarocinie zaczęło się od kampanii Kręć Kilometry. W 2015 roku przeczytaliśmy o inicjatywie Fundacji All For Planet i dwa lata z rzędu udało się wygrać stojaki dla miasta. Dziś nasza grupa jest znana w regionie, co sprawiło, że łatwo nam namawiać mieszkańców oraz jarocińskie instytucje do wspólnego kręcenia i wielu rowerowych inicjatyw” – mówi Błażej Ciesielski z RoweLOVE – Jarocin.

Sukcesy lokalnych grup to co roku jeden z symboli kampanii Kręć Kilometry.

„Zaangażowanie uczestników w kampanii Kręć Kilometry to dowód na rosnącą popularność roweru, ale także zmianę naszej świadomości. Kiedyś do korzystania z “dwóch kółek” przekonywały nas głównie argumenty ekonomiczne i zdrowotne. Dzisiaj dochodzą do nich te, związane z ekologią i czystym powietrzem. W sumie do rywalizacji zgłosili się rowerzyści z 712 miast, czyli temat jest ważny dla wszystkich” – podsumowuje Krzysztof Śpiewek.   

Ogólnopolski ranking na #NajbardziejRoweroweMiasto w Polsce wygrała właśnie nadmorska stolica Polski. Gdańsk wyprzedził w klasyfikacji Poznań, bo jego mieszkańcy przejechali ponad 800 tysięcy kilometrów!

“Ruch rowerowy w Gdańsku dynamicznie wzrasta, a wyniki kampanii Kręć Kilometry z Allegro są tego potwierdzeniem. To też dowód, że dotychczas zrealizowane inwestycje rowerowe były bardzo potrzebne, a w planach mamy kolejne. Wierzę, że wyniki Gdańska w tej rywalizacji będą z roku na rok coraz lepsze” – mówi Remigiusz Kitliński, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. komunikacji rowerowej.

Warto dodać, że przez lata kampanii Kręć Kilometry, Gdańsk zawsze utrzymywał się w gronie najlepszych. Dlatego w mieście znaleźć można wiele designerskich stojaków rowerowych Allegro, które Fundacja przekazywała przez 7 lat trwania kampanii. W całej Polsce jest ich 1300.

Rowerem do pracy

W walkę o czyste powietrze włączyło się również kilka dużych, znanych firm. Odpowiedziały one na zaproszenie Allegro do wzięcia udziału w specjalnym wyzwaniu rowerowym. Tego lata kilometry kręcili pracownicy Grupy Kapitałowej Lotos, LPP, Volkswagen Poznań, Bridgestone, ErgoHestia oraz ComputaCenter.

„Odpowiedzieliśmy pozytywnie na to rowerowe zaproszenie Allegro, ponieważ lubimy wyzwania, także te sportowe. Nasza firma wspiera od lat rowerowe aktywności pracowników, a także ekologiczne inicjatywy, zatem udział w Kręć Kilometry pasował do nas idealnie. Zwycięzcami tej rywalizacji są wszyscy, bo na takich akcjach zyskuje przecież każdy” – mówi Martyna Stando z firmy Bridgestone.

Rywalizacja firm w kampanii społecznej Kręć Kilometry 2019 miała charakter pilotażowy. Brało w niej udział w sumie 1015 osób, które przejechały na rowerach prawie 450 tysięcy kilometrów. Co ważne, jak pokazują statystyki kampanii, na ten wynik złożyło się wiele codziennych, krótkich przejazdów.

„Mamy w firmie dużą grupę osób, które na co dzień przyjeżdżają rowerem do pracy” – mówi Blanka Przybysz-Skrzyniarz, dyrektor ds. marketingu Grupy LOTOS. – „W przypadku tej akcji na bieżąco mobilizowaliśmy się nawzajem, żeby wykręcić jak najwięcej kilometrów. Stworzyliśmy też wewnętrzny system nagradzania najbardziej aktywnych rowerowo pracowników, co też przyniosło wymierne efekty” – dodaje.

„Z roku na rok obserwujemy większą liczbę zaangażowanych pracowników, ale co najważniejsze – na rowerowym parkingu spotykamy tych, którzy do tej pory szukali przy biurze miejsca do zaparkowania samochodu. Taki jest nasz cel – zmienić codzienne przyzwyczajenia. W tej edycji, ponad 80% uczestników wyzwania Allegro wsiadało na rower średnio co dwa dni. Czyli rekordowy wynik osiągnęliśmy poprzez systematyczne korzystanie z dwóch kółek” – podkreśla Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Pracownicy Allegro aktywnie włączają się w kampanię Kręć Kilometry od lat. Kręcą coraz więcej kilometrów, coraz większą grupą. W tym roku aż 317 z nich brało udział w akcji. A wiele firm kręcących wspólnie z Allegro w tym roku, już zapowiedziało gotowość na 2020 rok!

Zobacz również

Aktualności
Polskie firmy kręciły kilometry!

 • 02.10.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Nowe, rowerowe stacje naprawcze w Łodzi

 • 12.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Inicjatywy
Gdzie w Poznaniu powinny stanąć liczniki rowerowe? Czy podoba się Wam design?

 • 10.04.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Stosuj zasady #zerowaste

 • 15.05.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Wydarzenia
45 Bielski Rodzinny Rajd Rowerowy

 • 12.08.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Rower, czyli jak być zdrowym, wyszczupleć i wypięknieć

 • 24.04.2019r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0