Wróć do aktualności

Bądź zdrów na rowerze, czyli 9 powodów dla których warto być cyklistą

Administrator Serwisu
08.08.2019r.
Komentarzy: 0

Daje odpór rakowi i chorobom serca, zwiększa wydolność płuc, kształtuje mięśnie, pozwala zachować smukłą sylwetkę, poprawia wzrok, samopoczucie psychiczne, a nawet życie seksualne. Ten cudowny lek, który pomaga na wszystko, nie jest żadną legendą. To po prostu rower. Jego znakomity wpływ na kondycję zdrowotną potwierdza nie tylko praktyka, czyli codzienne podróże na dwukołowcu. Można sięgnąć do wyników badań i przekonać się, że naukowcy, z różnych ośrodków na całym świecie, nie tylko już to udowodnili, ale wciąż dostrzegają nowe zalety tego jakże przyjemnego i pożytecznego, także dla planety, sposobu podróżowania.

 1. Rower zmniejsza niemal o połowę ryzyko chorób nowotworowych i układu krążenia

Ważne badania przeprowadzili niedawno naukowcy z University of Glasgow. Trwały 5 lat i wzięło w nich udział ponad 250 tysięcy uczestników, można więc powiedzieć, że wyniki są tyleż zaskakujące, co miarodajne. Jak się okazało, jazda na rowerze z pracy i do pracy, to niższe o 45% ryzyko zachorowania na raka i o niższe o 46% ryzyko choroby serca, jeśli porówna się kolarzy z kierowcami samochodów.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że mniej zdrowe są wędrówki piesze. W grupie „piechurów” ryzyko zawałów i udarów było niższe o 36% niż u „automobilistów”, ale już nie było znaczących różnic między tymi dwiema grupami, jeśli chodzi o choroby nowotworowe.

 „Może to wynikać z faktu, że pieszy pokonywał w drodze do pracy zwykle nie więcej niż 6 mil [czyli około 10 km] tygodniowo, podczas, gdy rowerzysta mierzył się w tym czasie z 30 milami [czyli prawie 50 kilometrami]. Poza tym chodzenie jest jednak mniej intensywnym ćwiczeniem niż jazda na rowerze.” – twierdzi jeden z badaczy, dr Carlos Celis-Morales.[1]

Czyli – im bardziej intensywny wysiłek, tym mniejsza obawa przed rakiem.

 1. Rowerzyści mają zdrowsze płuca

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kings College i lokalne władze w Londynie w ramach kampanii „Zdrowe powietrze”. Test był prosty – kierowcy samochodu, pasażerowi autobusu, a także rowerzyście i pieszemu zamontowano detektor zanieczyszczeń powietrza. Na czym polegał „haczyk”?, Trudno przecież uwierzyć w to, że rowerzysta i pieszy nawdychali się mniej spalin. Wyjaśnił to dr Ben Barratt, wykładowca nauk o jakości powietrza w Kings Collage London:

 „Spacerując i jeżdżąc rowerem nie tylko sam powodujesz mniejsze zanieczyszczenie powietrza, ale możesz też […] pójść o krok dalej, wybierając cichsze i czystsze trasy, oddalone od tych najbardziej ruchliwych”.[2] Tak właśnie postąpili pieszy i rowerzysta w czasie badania.

Trzeba przy tym wiedzieć, że złej jakości powietrza badacze przypisują 29 tys. przedwczesnych zgonów w Wielkiej Brytanii, z czego 4,3 tys. w samym Londynie. Wśród najbardziej niebezpiecznych „zabójców” wymieniają silniki Diesla.

 1. Mózg rowerzysty jest sprawniejszy

W czasie jazdy na rowerze mózg jest dobrze ukrwiony. To, według amerykańskich naukowców, chroni między innymi przed demencją w starszym wieku. Dlatego też warto podróżować na dwóch kółkach od wczesnej młodości do później starości.

Jednocześnie też, będąc w kwiecie wieku i jeżdżąc na rowerze szybciej się uczycie, szybciej kojarzycie, macie lepszy refleks i ostrzejszy wzrok. Tym samym czekają Was same sukcesy w pracy i w życiu towarzyskim.[3]

 1. Rowerzyści rzadziej cierpią na bezsenność

Intensywne ćwiczenia fizyczne pozwalają spokojniej i mocniej spać. Można poświęcić czas na spacery i siłownię, ale skoro rower oferuje to wszystko w jednym, warto się zdecydować na rekreację na dwukołowcu. Według amerykańskich uczonych, rekreacyjny wysiłek fizyczny redukuje lęk, który jest główną przyczyną bezsenności.[4]

 1. Rower to najlepszy sposób na odchudzanie

Lekarze alarmują, że nadwaga dotyka niemal każdego z nas, a co czwarty Polak jest osobą otyłą. Otyłość z kolei może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca i nowotworowych. Przyczyny? Brak wysiłku fizycznego i odżywianie nadmiernie bogate w kalorie – zbyt wiele cukru, mięsa, tłuszczu, kosztem warzyw i owoców.

Oczywiście, zbyt szybkie przejście od siedzącego trybu życia do szaleństwa na siłowni i pozbywania się zbędnych kilogramów w tempie ekspresowym, specjalnie zdrowiu nie służy. Na dwóch kółkach chudnie się może i wolniej, ale skuteczniej. Rower to spalanie od 400 do 1000 kalorii na godzinę, w zależności od intensywności jazdy. Żeby schudnąć – trzeba spalić więcej kalorii niż się przyjęło w ramach posiłków. Półgodzinna jazda do pracy powinna pochłonąć od 200 do 500 kalorii.

 1. Rower kształtuje mięśnie

Na rowerze nie tylko uda się Wam spalić zbędny tłuszcz, ale i zbudować muskulaturę, dodatkowo wysmuklającą sylwetkę. To oznacza silniejsze, widoczne mięśnie ud, łydek i pośladków, a także bardziej płaski brzuch. Mniej też będzie Wam dokuczał kręgosłup, bo wzmocnicie sobie obręcz barkową. Im lepsze mięśnie, tym mniej tkanki tłuszczowej, nawet, jeśli poza jazdą na rowerze, uprawiacie raczej siedzący tryb życia.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są, dla ogólnego stanu zdrowia, sprawne mięśnie, a także mocniejsze stawy i kości, którym także sprzyja jazda na rowerze.

 1. Rowerzyści mają bardziej udane życie seksualne

Skoro jazda na rowerze buduje silne mięśnie nóg, pośladków i dolnej części pleców, pozostaje zgodzić się z dr Matthew Forsyth’em, urologiem i zapalonym rowerzystą z Portland w stanie Oregon:

 „Wszystkie te mięśnie są wykorzystywane podczas seksu. Im lepiej są rozwinięte, tym dłuższy i bardziej porywający seks.”[5]

Szczegółów jest zresztą więcej, zainteresowanych odsyłamy więc do oryginalnego artykułu. Dodajmy tylko, że udane życie seksualne ma swój wysoko ceniony aspekt zdrowotny.

 1. Rowerzyści rzadziej się przeziębiają

Wielu naukowców zwraca uwagę na fakt, że już samo lepsze samopoczucie sprawia, że stajecie się bardziej odporni na wszelkiego rodzaju infekcje, czyli mniej czasu musicie spędzać w przychodniach lekarskich, albo w łóżku z termometrem pod pachą i zestawem leków na stoliku obok.

Według dr Davida Nieman’a z Appalachian State University

„Ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą sprawić, że pomijając wiele innych korzyści zdrowotnych, ludzie będą potrzebowali o 40 procent mniej zwolnień lekarskich z pracy”[6]

Między innymi dlatego, że dojeżdżanie do pracy rowerem to także unikanie komunikacji publicznej, gdzie łatwo o kontakt z wirusami grypy, w okresie, kiedy rozpoczyna swoje panowanie, czy bakteriami, których efektem może być angina, zapalenie oskrzeli, zatok i wiele innych, równie nieprzyjemnych chorób.

Ruch na świeżym powietrzu, w różnych warunkach pogodowych, pobudza układ odpornościowy do działania, czyli po prostu hartuje.

 1. Rower a zdrowie psychiczne

Jazda na rowerze poprawia nastrój, przede wszystkim dzięki wydzielaniu się endorfin, czyli hormonów szczęścia. To właśnie pod ich wpływem odczuwacie radość, wpadacie w stany euforyczne, jesteście bardziej odporni na stres albo ból. Wydzielanie się endorfin powoduje, że wysiłek fizyczny sprawia Wam przyjemność. Pojawiają się około 30-tej minuty jazdy na rowerze, a także towarzyszą Wam jeszcze po jej zakończeniu.

Rośnie Wasze poczucie pewności siebie, bo ćwiczenie czyni mistrza, a regularne jeżdżenie sprawia, że jesteście w tej dziedzinie coraz sprawniejsi.

Jazda na rowerze łączy wysiłek fizyczny z przebywaniem na świeżym powietrzu i pozwala zachwycać się przyrodą i odkrywać nowe trasy. Można jeździć w pojedynkę, odpoczywając od codziennych problemów, albo się socjalizować i podróżować grupowo. Wspólna pasja łączy i sprawia, że nie jesteście zamkniętymi w domu samotnikami.


[1] https://www.gla.ac.uk/news/archiveofnews/2017/may/headline_522765_en.html

[2] https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/cyclists-exposed-five-times-less-air-pollution-cars-experiment-suggests-133129#PATVMX2oPRYlzwrH.99

[3] https://www.cyclingweekly.com/fitness/cycling-brain-health-115401#RqbvuDeO0xRQ0mAH.99

[4] https://www.prevention.com/fitness/a20457660/sleep-mistake-youre-making/

[5] https://www.cyclingweekly.com/videos/fitness/can-cycling-help-sex-life

[6] https://www.cyclingweekly.com/news/latest-news/benefits-of-cycling-334144

Zobacz również

Wydarzenia
5. ŠKODA Poznań Bike Challenge

 • 07.06.2018r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Dłuższy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego

 • 28.11.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Szczecin wybiera nowszy model

 • 10.12.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Green Deal czyli Zielony Ład

 • 25.05.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
Własny rower cargo z miejską dopłatą w Gdyni

 • 01.09.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0
Aktualności
CityQ na każdą pogodę

 • 01.07.2020r.
 • Administrator Serwisu Administrator Serwisu
 • 0